Zmiany w schemacie żywienia niemowląt

Zmiany w schemacie żywienia niemowląt

Posted on Posted inzdrowie

Zmiany w schemacie żywienia niemowląt

To dziecko decyduje, czy zje posiłek i ile go zje. Dotąd w schemacie roiło się od mililitrów i gramów – określone były porcje i brakowało wyraźnej informacji, że malec może zjeść mniej i nic się nie stanie.

Teraz przekaz jest jasny: rodzic lub opiekun decyduje, co dziecko dostanie do jedzenia, kiedy i jak posiłek będzie podany. Ale to maluch decyduje, czy zje i ile zje. To najlepszy sposób na to, żeby niemowlęcia nie przekarmiać, żeby zapobiegać otyłości i rozregulowaniu mechanizmu odczuwania sytości. To zalecenie dotyczy zarówno produktów uzupełniających, jak i mleka.

Piersią należy karmić na żądanie, a butelką również

Posiłki dopasowujemy do apetytu dziecka, sprawdzając regularnie jego przyrosty masy ciała. O ile pokarmem kobiecym przekarmić nie sposób), o tyle w karmienie sztuczne wpisane jest zwiększone ryzyko otyłości. Jeśli maluch karmiony mlekiem modyfikowanym przybiera na wadze odpowiednio, nie ma powodu do zmartwień. Jeśli waży za dużo, należy z pediatrą zastanowić się, jak zmienić sposób żywienia i technikę karmienia – np. podawać mleko łyżeczką, co zwykle sprzyja zmniejszeniu porcji. Wcześniej możemy wprowadzić do diety dziecka całe jajko. Dawny schemat żywienia niemowląt uwzględniał wprowadzenie żółtko i białka osobno. Teraz mamy wskazówkę, żeby od 7 miesiąca podawać dziecku białkowe produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc również jajko, oczywiście ugotowane. Okazuje się, że nie ma danych, które wskazywałyby, że należy podawać najpierw samo żółtko, a dopiero pod koniec 1 roku białko. Całe jajo może się pojawić nawet w diecie malca obciążonego ryzykiem alergii.

Nieco wcześniej można podawać przetwory mleczne

Sery, jogurt naturalny, kefir wprowadzamy stopniowo po 7 miesiącu życia. Oczywiście pojedynczo, pomału i z zachowaniem kilkudniowych odstępów. Mleko krowie możemy podawać po ukończeniu 1 roku życia. Nie ma twardych danych świadczących o tym, że dziecko nie jest karmione piersią powyżej 1 roku życia musi dostawać mleko modyfikowane.