Waga w ciąży: ile można przytyć? Czy w ciąży można schudnąć?

Posted on Posted inzdrowie

Waga w ciąży: ile można przytyć? Czy w ciąży można schudnąć?

Nadwaga w ciąży może być groźna dla mamy i dziecko. Dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi w ciąży jest takie ważne? Jak nie przytyć w ciąży? Nadmiar kilogramów u przyszłej mamy może skutkować zaparciami, bólem kręgosłupa i nóg, a także zwiększa ryzyko żylaków i hemoroidów.

Sprzyja też wystąpieniu nadciśnienie w ciąży, cukrzyca ciążowa, a nawet infekcjom dróg moczowych, co nie pozostaje bez wpływu na rozwój dziecka. U kobiet otyłych rana po ewentualnym cięciu cesarskim może się gorzej goić. Puszyste kobiety później też niż ich szczupłe koleżanki wracają do formy po porodzie.

Za dużo lub za mało

Niedowaga w ciąży także jest niekorzystna – może sprzyjać poronieniu lub zbyt wolnemu przyrostowi masy ciała dziecka. Niewłaściwa dieta ciężarnej, uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały, zwiększa ryzyko niedożywienia dziecka i wad rozwojowych, zwłaszcza układu nerwowego. Dzieci mam, które podczas ciąży stosowały odchudzające diety lub przestrzegały rygorystycznie ograniczenia kalorii, częściej mogą się po przyjściu na świat przeziębiać, są w większym stopniu zagrożone anemia, a w konsekwencji wolniejszym rozwojem. Zarówno zbyt mały, jak i nadmierny przyrost wagi w ciąży nie jest wskazany. Nie służy ani dziecku, ani mamie. Dlatego choć w ciąży kobiety często sobie folgują z jedzeniem, lepiej zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, by nie przytyć zbyt dużo w ciąży. Wiele cennych wskazówek dostaniesz od koleżanek, które okres ciąży mają dawno za sobą. W ten oto sposób możliwe będzie korzystne wpłynięcie na wybór najlepszego rozwiązania pośród wszystkich możliwych. Są to sprawy, które wymagają od nas znalezienia dobrego i sprawdzonego specjalisty.

Sprawdzaj codziennie

Waga w ciąży to sprawa, która nie może zostać przez nas w żaden sposób zsunięta na dalszy plan. Postarajmy się o tym właśnie pamiętać, a możemy być pewni, że będzie to dla nas strzałem w dziesiątkę. Waga w ciąży nawet z racji faktu, że podlega różnym wahaniom ważne, aby mieściła się w zalecanych normach.