Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczyciela?

Schemat żywienia niemowląt

Posted on Posted inzdrowie

Schemat żywienia niemowląt

O objaśnienie zmian, jakie zaszły w schemacie żywienia niemowląt. Co się zmieniło w schemacie żywienia niemowląt? Zmiany w schemacie nie są drastyczne. To, co rzeczywiście się zmieniło, to podejście do rozszerzania diety. Nie ma podziału na dzieci karmione naturalnie i sztucznie.

Do tej pory obowiązywały dwa różne schematy dla niemowląt karmionych piersią i preparatami zastępującymi mleko mamy. W nowym schemacie takie same są zasady i czas wprowadzania produktów uzupełniających mleczną dietę, bez względu na to, jak jest niemowlę karmione.

Podążamy za potrzebami i umiejętnościami dziecka

Dawny schemat żywienia niemowląt nieco przypominał kalendarz, a wtedy wraz z początkiem kolejnego miesiąca życia dziecka zachodziła większa lub mniejsza zmiana w sposobie jego żywienia. Wytyczne były, więc niezbyt elastyczne i nie zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Teraz też określone są przedziały czasowe, kiedy wprowadzamy nowe pokarmy, ale główną wskazówką jest to, na jakim etapie rozwoju znajduje się malec. Ważne jest np., czy już siedzi, czy umie rozdrabniać pokarmy, używając języka, czy ma odruch ssania, czy otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki. Opanowanie przez dziecko tych umiejętności oznacza, że można mu dawać produkty o określonej konsystencji i określonego typu. Niemniej jednak spora część ekspertów zachowuje w tej sprawie ostrożność.

Źródło żelaza

Mleko krowie nie jest wystarczającym źródłem żelaza, w porównaniu z mlekiem modyfikowanym typu junior ma za dużo białka i niektórych składników mineralnych, a także mniej korzystne proporcje kwasów tłuszczowych. Jednak mleko typu junior często jest dosładzane, naturalny smak zwykłego mleka lepiej wpływa na nawyki żywieniowe. Wygląda na to, że to rodzice wraz z pediatrą powinni podjąć decyzję, czy dziecko w 2.?i 3. roku życia ma dostawać mleko typu junior, czy pełne mleko krowie Jest natomiast pełna zgoda ekspertów, co do tego, że w 2 roku życia mleko krowie nie może być podstawą diety dziecka.