Ubezpieczenie turystyczne – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Jak złagodzić objawy menopauzy naturalnymi metodami?

Jak złagodzić objawy menopauzy naturalnymi metodami?Wiele kobiet w okresie klimakterium uskarża się na zmęczenie, rozdrażnienie i uderzenia gorąca. Spora część cierpi także na bezsenność, bóle głowy, czy nietrzymanie moczu. Winowajcą jest spadek poziomu estrogenów. Sposobem na zmniejszenie objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Nie wszystkie jednak kobiety mogą lub chcą taką kurację stosować. Mogą jednak złagodzić objawy menopauzy sięgając po produkty, które zawierają fitoestrogeny. Jakie to produkty? Jakie jest działanie fitostrogenów?

Jak działają fitoestrogeny?

Działanie występujących jedynie w roślinach fitoestrogenów zbliżone jest do działania żeńskich hormonów płciowych. Są od nich jednak słabsze. Spożywając produkty, które zawierają kumestany, izoflawony i lignany, kobiety mogą złagodzić objawy towarzyszące menopauzie, przede wszystkim uderzenia gorąca.

Jakie produkty są bogate w fitoestrogeny?

Źródłem fitoestrogenów jest między innymi koniczyna czerwona. Fitoestrogeny zawarte w koniczynie łagodzą nadmierną potliwość i uderzenia gorąca, a dodatkowo wpływają korzystnie na układ krążenia. W aptekach dostępne są preparaty z wyciągiem czerwonej koniczyny; można także przygotowywać napar z suszonych kwiatów, które dostępne są w sklepach zielarskich. Źródłem fitoestrogenów jest także soja. Mniejsze ilości zawiera także siemię lniane, soczewica, bób, orzechy włoskie, fasola i ciecierzyca. Najbardziej przykre objawy menopauzy bardzo skutecznie łagodzi także napar z korzenia pluskwicy groniastej. Znajdują się w niej substancje, których działanie odbiega od działania typowych hormonów roślinnych. Dlatego pluskwicę groniastą wykorzystuje się także jako środek wspomagający profilaktykę raka macicy i sutka. Kobiety, które zdecydują się na stosowanie pluskwicy groniastej powinny sięgnąć wyłącznie po preparaty dostępne w aptekach i stosować je zgodnie z zaleceniem lekarza, gdyż pluskwica spożywana w nadmiarze może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Stosowane zgodnie z zaleceniami gotowe preparaty zawierające fitoestrogeny są bezpieczne.