Co może świadczyć o porodzie?

Co może świadczyć o porodzie?

Zwiastuny porodu to na pewno skurcze przepowiadające. Pamiętaj, że na kilka, a czasami kilkanaście dni przed porodem możesz odczuwać delikatne skurcze. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe, ale są znacznie słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy.

To Twoja macica trenuje przed finałem. Niektóre kobiety odczuwają te skurcze dość mocno, inne w ogóle ich nie czują. Zdarza się, że ból promieniuje na nogi i dolne partie pleców – to główka maleństwa naciska na nerwy.

Inna wydzielina z pochwy

Na kilka tygodni przed porodem może się zmienić wydzielina z pochwy. Śluz zazwyczaj staje się gęstszy, bardziej obfity i galaretowaty. Przed porodem mogą się pojawić różowe upławy. To normalne i nic złego się nie dzieje. Podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynka, które podbarwiają wydzielinę z pochwy. Na 1-2 tygodnie przed porodem następuje wydalenie tzw. czopu śluzowego. Czop śluzowy to swoisty „korek”, który zamykał szyjkę macicy i chronił dziecko przed drobnoustrojami. Jeśli wypadł czop śluzowy wydzielina będzie śliska, bardziej elastyczna, nieco gęstsza niż surowe białko jaja kurzego.

Może być bezbarwna lub mieć kolor żółtawy

Często, jeśli czop wydalony zostaje przed samym porodem wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią, co ma związek z rozwieraniem się szyjki macicy. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego o zwiastuny porodu, a poznasz je. Zwiastuny porodu szczegółowo opisane są również na stronach internetowych o charakterze poradnikowym. Zwiastuny porodu to objawy, które świadczą o tym, że wkrótce na świecie pojawi się dziecko. Uspokój się i postaraj zrelaksować, bo przed Tobą kilka intensywnych godzin. Bardzo ważne jest, abyś zjadła coś lekkiego, bo potrzebować będziesz energii. Są to bardzo ważne kwestie, które będą decydować o Twoim samopoczuciu w trakcie. Zdecydowanie warto z nich właśnie zdawać sobie sprawę, a bez wątpienia możliwe będzie zadbanie o odpowiednie przygotowanie do porodu.

Inne wiadomości:

Leave a Reply