O problemach z drogami moczowymi

O problemach z drogami moczowymi

O problemach z drogami moczowymiNieprzyjemne dolegliwości takie, jak ból i ciągłe wizyty w toalecie, które towarzyszą różnym problemom z drogami moczowymi są z pewnością dla kobiet bardzo krepujące. Jednak nie dlatego nie powinno się ich lekceważyć. Nawracające problemy mogą bowiem skończyć się uszkodzeniem nerek. Jak zapobiegać problemom z drogami moczowymi?

Profilaktyka kamicy dróg moczowych

To schorzenie najczęściej dotyka osoby (nie tylko kobiety), których dieta jest bardzo bogata w białko. Tworzeniu się kamieni sprzyja także wypijanie małej ilości płynów oraz nawracające zakażenia dróg moczowych. Należy również unikać częstego spożywania produktów spożywczych, które są bogate w szczawiany: szpinaku, rabarbaru, szczawiu. Profilaktycznie można przyjmować preparaty z witaminą C i żurawiną. Należy ograniczyć ilość wypijanej w ciągu dnia czarnej, mocnej herbaty. Objawem kamicy nerkowej jest silny ból z tyłu pleców. Często towarzyszą mu wymioty, parcie na pęcherz oraz gorączka. Jeżeli wystąpią takie objawy koniecznie trzeba bardzo szybko zażyć leki rozkurczowe oraz szybko udać się do lekarza. Zlekceważona kamica może doprowadzić do uszkodzenia nerki.

Infekcje pęcherza – jak im zapobiec?

Zapalenie dróg moczowych najczęściej wywołuje bakteria Escherichia coli. Na infekcje pęcherza o wiele częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, co jest spowodowane budową anatomiczną kobiet. Objawem infekcji jest parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Infekcja musi zostać wyleczona, gdyż może prowadzić do utworzenia się kamieni lub nawet wywołać zapalenie nerek. W celach profilaktycznych warto sięgać po sok z żurawiny. Warto jeść także jej suszone owoce. Zawarte w żurawinie proantycyjanidy ograniczają ilość bakterii E.coli, sprawiają także, że są one szybciej wydalane wraz z moczem. Drogi moczowe w dobrej kondycji utrzymuje także herbatka z pokrzywy. Napar z suszonych liści pokrzywy działa moczopędnie, oczyszcza więc drogi moczowe z bakterii. Warto pić również napar z mniszka lekarskiego, który ma działanie zbliżone do pokrzywy.