Zabezpiecz telefon – gdzie najlepiej

Kilka słów o jaskrze

Kilka słów o jaskrzeJaskrą dotkniętych jest w naszym kraju bardzo wiele osób. To groźna choroba, gdyż na początku nie daje żadnych objawów. Jeśli więc zostanie wykryta zbyt późno może doprowadzić do utraty wzroku.

Kto najczęściej choruje na jaskrę?

Zdecydowanie najczęściej na jaskrę chorują osoby w podeszłym wieku. Ale zachorować mogą także osoby młodsze, z reguły po czterdziestym roku życia. Objawami, które powinny nas zaniepokoić są niemal bez przerwy zimne ręce i stopy, migrenowe bóle głowy i widzenie, jak przez mgłę.

Co jest przyczyną jaskry?

Przyczyną jaskry jest uszkodzenie nerwu wzrokowego w wyniku nadmiernie wysokiego ciśnienia w gałce ocznej. Efektem uszkodzenia nerwu jest w pierwszym etapie choroby pogorszenie widzenia obwodowego. Jeżeli na tym etapie nie zostanie rozpoczęte leczenie, można całkowicie stracić wzrok. Jaskra może uszkodzić wzrok tylko w jednym oku, ale może też uszkodzić go w obu oczach.

Jak leczy się jaskrę?

We wczesnym stadium choroby pacjenci otrzymują krople do oczu, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. W wielu przypadkach są one bardzo skuteczne i powstrzymują rozwój choroby. Na ten moment nie ma jednak kropli, które zregenerowałyby uszkodzony nerw. Nie we wszystkich jednak przypadkach krople obniżające ciśnienie są skuteczne. Wtedy jedyną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Zabieg może zostać przeprowadzony metodą wszczepienia miniaturowej, nie wyczuwalnej przez pacjenta rurki o nazwie mini-seton. Rurka ta umożliwia wypływanie nadmiaru płynu znajdującego się w gałce ocznej. W celu obniżenia ciśnienia w gałce ocznej może zostać także przeprowadzony zabieg z użyciem lasera. Zabieg ten nosi nazwę endoskopowej cyklofotokoagulacji ECP. Do nowoczesnych, chirurgicznych metod leczenia jaskry należy także zabieg wiskokanaloplastyki. Te nowoczesne terapie są mało inwazyjne, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi są refundowane. Niestety wykonywane są one tylko w kilku klinikach okulistycznych na terenie Polski. Czasem więc pacjenci muszą czekać na zabieg w bardzo długiej kolejce.