Czy astma i obturacyjna choroba płuc to to samo?

Czy astma i obturacyjna choroba płuc to to samo?

Posted on Posted inChoroby

 

Astma i obturacyjna choroba płuc to schorzenia, które obejmują oskrzela. Objawy obu tych chorób w wielu przypadkach są bardzo podobne. Są jednak pewne różnice, które pozwalają odróżnić astmę od POCHP.

Czy astma i obturacyjna choroba płuc to to samo?Astma a POCHP to dwie różne choroby. Objawy astmy to przede wszystkim ataki duszności pojawiające się głównie nocą lub nad ranem. Kaszel oraz ataki duszności mogą się pojawić również w ciągu dnia. Mogą się one pojawić po wysiłku (na przykład, kiedy usiłujemy dogonić uciekający nam z przystanku autobus), ale także pod wpływem bardzo gwałtownych emocji, czy na skutek zetknięcia się z alergenem. Trudno więc przewidzieć, kiedy może dojść do ataku astmy. Objawy obturacyjnej choroby płuc są bardziej przewidywalne. Możemy być pewni, że atak duszności pojawi się w trakcie wysiłku fizycznego. Z reguły po zakończeniu wysiłku atak duszności ustępuje. Kolejna różnica pomiędzy astmą a POCHP to rodzaj kaszlu, a właściwie ilość wydzieliny, która mu towarzyszy. W przypadku astmy jest bardzo niewiele, w zasadzie nie ma co odkrztuszać. Inaczej jest w przypadku POCHP. Wydzieliny jest znacznie więcej, co więcej, jeśli uda się ją odkrztusić – przynosi to natychmiastową ulgę.

Jakie są jeszcze różnice? Astma to choroba, która może ujawnić się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Obturacyjna choroba płuc najczęściej jest rozpoznawana u osób po 40. roku życia.

Astma a POCHP – diagnoza

Objawy, które opisaliśmy wyżej powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności zgłaszamy się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. To on podejmie decyzję, czy koniecznie trzeba nas skierować do specjalisty: pulmonologa. Badaniem, które jest wykonywane zarówno, kiedy mamy objawy astmy, jak też obturacyjnej choroby płuc jest spirometria. Ale w przypadku podejrzenia POCHP dodatkowo wykonywana jest także tak zwana próba rozkurczowa.

Leczenie zarówno astmy, jak POCHP jest bardzo zbliżone. Często chorzy otrzymują nawet takie same leki, ale podaje się je według różnych schematów. Chorób tych nie należy jednak ze sobą utożsamiać.